TYT ve YKS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?

0
457
TYT ve YKS Tarih Dersi Nasıl Çalışılır?

Tarih dersi sözel bir ders olduğu için akılda tutması oldukça güç bir derstir. Ancak doğru çalışma teknikleri ile tarih dersinde başarılı olmak çok kolay. Tarih dersinin asıl amacı geçmiş olayları günümüz koşulları ile bağdaştırmaktır. Bu dersin içeriği kronolojik sırayla olduğu için konuları sırasıyla çalışmanız gerekir. Bu yazımızda TYT ve YKS tarih dersi nasıl çalışılır onu anlatacağız.

Paragraf Sorularına Dikkat Edin

Tarih soruları genellikle paragraf sorularından oluşur. Bu nedenle soruları okurken çok dikkatli olmalısınız. Genellikle paragraf soruları cevabı içinde içeren sorulardır. Ayrıca soru köküne dikkat etmelisiniz. Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat etmelisiniz. Paragraf sorularında paragraf ile şıkları birleştirmeniz yorum yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Öncüllü Sorular

Tarih testinde mutlaka 3 4 adet öncüllü soru gelir. Öncüllü sorular birbirine çok yakın ifadeler içerdiği için çok kolay kafa karıştırabilir. Bu tip sorular öğrencinin bilgisini ölçmeye dayalı sorulardır. Bu nedenle konuyu iyi çalıştığınıza emin olun. Öncül soruları bilerek çok yakın olarak düzenlenir. Birçok öğrenci gibi tongaya düşmemek için dikkatli olun.

Konu Atlamayın

Tarih okuyarak çalışılması gereken bir ders olduğu için genellikle öğrenciler konu atlamaya yatkındırlar. Bu şekilde çalışan öğrenciler genellikle sınavdan çıkınca “aklıma gelmedi, ben konuyu bilmiyorum” gibi şeyler söylerler. Bu durumu yaşamamak için dersi not alarak çalışmalısınız. Post-itlerden faydalanarak kısa notlar alabilirsiniz.

Bol Bol Pratik Yapın

Tarih dersinde konuları unutmamak için konu çalıştıktan sonra bol bol soru çözmelisiniz. Ancak soru çözmekte yetmez. Haftalık ve aylık olarak düzenli tekrar yapmalısınız. Bu tekrarları yaparken konu çalışırken çıkardığınız kısa notlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede konuları hiç unutmazsınız.

Konular Arasında Bağlantı Kurun

Tarih dersi kronolojik sırada ilerleyen bir ders olduğu için konular birbiriyle bağlantılıdır. Bu yüzden konular arasında sebep sonuç ilişkisi kurmanız işinizi kolaylaştırır. Konuları atlayıp ilerlemeniz tarihsel sırayı karıştırmanıza neden olur. Sınavda karıştırabilirsiniz.

TYT ve YKS tarih dersi nasıl çalışılır sorusu için bizim yanıtlarımız bunlar. Eğer sizin de yöntemleriniz varsa yorum bırakırsanız sevinirim. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here