TYT ve YKS Biyoloji Dersi Nasıl Çalışılır?

0
289
TYT ve YKS Biyoloji Dersi Nasıl Çalışılır? - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biyoloji dersi canlıları inceleyen bir bilim dalı olduğu için yaşamı kavramaya yönelik bir derstir. Biyoloji dersinde genellikle sebep – sonuç ilişkisi kurarak elde edilen bilgiler ile yaşamı anlamaya çalışırsınız. Bilgi ağırlıklı bir ders olarak bilinse de aslında içerisinde grafik, tablo ve şemalar barındırdığı için de yoruma dayalı bir ders. Peki hem bilgi hem de yorum içeren TYT ve YKS biyoloji dersi nasıl çalışır?

Temelden Alın

Üniversite sınavına hazırlanırken belki de en fazla zaman ayıracağınız ders biyoloji dersidir. Çünkü çoğunlukla sözel şeyler içermesi nedeniyle sürekli tekrar edilmesi gereken bir derstir. Eğer düzenli tekrarlar yapmazsanız unutursunuz. Biyolojide iyi olmadığınız düşüncesindeyseniz mutlaka temelden alın. Bildiğinizi düşünüp atladığınız konularda çok ufak ayrıntıları kaçırmış olabilirsiniz.

Küçük Notlar Alın

Önemli gördüğünüz kısımları post-itlere yazarak kısa notlar çıkarın. Özellikle uzun konularda bu yöntem oldukça işinize yarayacak. Bu yöntemi konu tekrarı yaparken de kullanabilirsiniz. Konuya çalıştıktan sonra aklınızda kalan her şeyi kağıda yazın. Bu sayede aklınızda kalan bilgilerin doğruluğunu test edebileceksiniz.

Sebep – Sonuç İlişkisi Kurun

Biyoloji dersinin sebep – sonuç ilişkisine dayandığını söylemiştik. Bu dersi çalışırken mutlaka ezberden kaçınmalısınız. Biyoloji dersi ezber ile çalışılması oldukça güç bir derstir. Bolca yabancı terim barındırdığı için ezber yerine bağdaştırma yaparak çalışmanızı tavsiye ederim. Yabancı terimleri ise kodlama tekniği ile akılda kalıcı hale getirebilirsiniz.

Tekrar Edin

Biyoloji fen bilimleri içerisinde en sözel derstir. Bu nedenle derste bolca tekrar yapmanızda fayda var. Çünkü sözel şeyleri kolayca unutabilirsiniz. Düzenli tekrar etmek bilgilerin kalıcılığını arttırmanıza yardımcı olur. Bir başka yöntem olarak ses kayıtları alabilirsiniz. Bu sayede daha sonra boş vakitlerinizde bu ses kayıtlarını dinleyerek terimlerin aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bol Bol Test Çözün

Bu dersi öğrenmek çok emek ve zahmet ister ancak unutmak ise çok kolaydır. Bu nedenle bilgilerinizi sürekli taze tutmak için bol bol test çözmelisiniz. Çok fazla test çözmeniz size farklı sorularda nasıl hareket edeceğinizi gösterir.

Bizim sizler için TYT ve YKS Biyoloji Dersi Nasıl Çalışılır sorusuna vereceğimiz cevaplar bu şekilde. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here