Temeli Olmayanlar İçin YKS Önerileri

0
755
Temeli Olmayanlar İçin YKS Önerileri

Üniversite giriş sınavı çok yakın bir tarihte değiştirildi. Sınav sürecine hazırlanan adaylardan temeli olmayanlar için YKS önerileri yapacağız. Özellikle sınava sıfırdan hazırlanan öğrenciler için sistemin değişmesi öğrencilerin sınava sıfırdan çalışmaları gerektiği izlenimi uyandırdı. Aslında bu üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin tamamında görülmektedir.

Ancak endişelenecek bir şey yok. Sınav sistemi değişse de sınavda çıkacak konular ve karşılaşılacak soru tarzları yine aynı olacak. Bu yüzden bu süreçte strese girmemenizi tavsiye ederiz. İşte sizler için hazırladığımız temeli olmayanlar için YKS önerileri;

Doğru Kaynaklar Kullanın

En bilindik ve zor kaynakları tercih etmemelisiniz. Temeliniz olmayan bir dersi için o dersin en popüler kaynağını almanız sizin için faydalı olmayacaktır. Eğer kitabın içeriği temelden başlamıyorsa sizin için gerçekten zorlayıcı olacaktır. İlk aşamada basit bir kaynak seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Daha sonraki aşamalarda zorluk seviyesini arttırabilirsiniz.

Odaklanarak Çalışın

Masa başına saatlerce oturarak ders çalışma fikri sizi rahatsız edebilir. Ya da çalışmaya başladıktan bir süre sonra dikkatiniz dağılabilir. Dikkatinizin dağıldığını fark ettiğiniz an 5 – 10 dakikayı aşmamak şartı ile mola verebilirsiniz. Çalışmaya ilk başladığınızda 4 – 5 saat çalışarak başlayıp daha sonra kademeli olarak arttırmanız sizin için daha verimli olacaktır. İşin sırrı uzun saatler çalışmak değil verimli bir şekilde ders çalışmaktır.

Pes Etmeyin

Başarısızlığın asıl nedeni kendine inanmamaktır. Eğer temeliniz olmadığı için yapamayacağınızı düşünürseniz yapamazsınız. Ancak temelinizi oluşturmak için çabalarsanız başarabilirsiniz. Çalışmaktan ve çabalamaktan sıkıldığınız sürece asla başarıya ulaşamazsınız. Bu yüzden pes etmeden soruların üzerine gidin.

Nereden Başlamalıyım?

Temeliniz olmadığını düşünüyorsanız kendinize sormanız gereken en önemli soru nereden başlamalıyımdır. En kısa süre içerisinde başlamalısınız. İster internetten online videolar ile isterseniz de ek ders alabilirsiniz. Ne kadar kısa zamanda başlarsanız o kadar yol kat edersiniz.

YKS Çalışma Taktikleri

Özellikle sayısal derslerde uygulama yapmanız çok önemlidir. Konu çalışmaya başta sona doğru çalışmalısınız. Sayısal derslerde ilk konuları anlamazsanız ilerideki konuları anlarken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle düzenli bir şekilde ilerlemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here