Sosyal Aktiviteler ve Hobiler Ders Çalışmaya Engel Mi?

0
197
Sosyal Aktiviteler ve Hobiler Ders Çalışmaya Engel Mi?

Hayatınızın herhangi bir döneminde hobilerinizin neler olduğu mutlaka sorulur. Sınav dönemi çok yoğun bir tempo gerektirir. Yapmayı sevdiğiniz şeylere istediğiniz kadar vakit ayıramayabilirsiniz. Ancak sürekli ders çalışmak beyninizi yorar. Dinlenmek, stres atmak için hobilerinizi yapabilirsiniz. Kitap okumak, müzik dinlemek hobileriniz arasında yer alabilir. Bunları düzenli olarak her gün yapamasanız bile ara ara yapmanız sizin için iyi olur. Peki sosyal aktiviteler ve hobiler ders çalışmaya engel mi?

Sosyal aktiviteleri ise arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek, dışarıda bir yürüyüş yapmak olarak düşünebilirsiniz. Sosyal duygu becerilerinizin gelişmesi için arkadaşlarınız ile vakit geçirmeniz önemlidir. Sosyal duygu becerisi diğer kişilerle sözlü veya sözsüz iletişim kurmanızı sağlayan yeteneğinizdir. Ancak sosyal çevreniz ders çalışmanızı engelleyecek kişileri içermemelidir. Düzenli ders çalışmanın birincil göreviniz olduğunu unutmayın. Yaşıt arkadaşlarınızla toplu soru çözüm etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Sosyal Aktiviteler ve Hobiler Ders Çalışmaya Engel Mi?

Hobileriniz sizi dersten koparmamalı. Aksine sizi motive bile edebilir. Örneğin türev konusunu bitirince 1 saat oyun oynayacağım gibi ya da 1 bölüm dizi izleyeceğim gibi. Tabi bu noktada önemli olan işi abartmamak. Çünkü özellikle bilgisayar başında geçirilen zamanı anlamak mümkün olmuyor. Örnekte verdiğimiz oyunu oynayamaya oturduğunuzda ya da diziyi izlediğiniz de o 1 saat olmuş 5 saat ve artık yatma vaktiniz gelmiş. Aman dikkat! Kendinizi tanıyorsunuzdur eğer o otokontrolü sağlayamayacaksanız yapmayın. Tabi ki oyun oynayacağınız, dizi izleyeceğiniz, filmlerin dibine vuracağınız zamanlarda gelecek ancak bunları kontrollü şekilde yapın.

Eğer kontrolsüz olacağınızı düşünüyorsanız daha kolay rahatlama yolları bulun. Takın kulaklığınızı açın şarkınızı dans edin şarkıya eşlik edin. Dışarıdan kesinlikle garip görüneceksiniz ancak rahatlayacaksınız. Eğer stresiniz daha fazlaysa veya dans ve müzik gibi şeyler ilginizi mi çekmiyor spor yapın. İlla spor salonuna falan gitmek zorunda değilsiniz. Evinizde mekik çekin, squad yapın, havayı yumruklayın ve hedeflerinizi düşünü. Vücudunuz ham olduğu için ağrıyacaktır ancak hareket etmenin sağlığa faydası yadsınamaz.

Hobiler konusunda size tavsiyem spor yapmanız ve kitap okumanız. Çünkü spor yaptıkça vücudunuzda yorulacaktır ve derslerden tamamen uzak kalacaksınız. Derslere geri döndüğünüzde o stres ve karamsarlık dolu düşünceler yerine, temiz ve net düşünceler olacaktır. Ders çalışırken ne yaptığınızdan emin olacaksınız. Kitap okumanın faydalarınaysa o konudaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here