Sınav Döneminde Kitap Okumak

0
761
Sınav Döneminde Kitap Okumak

Sınav maratonu çok yoğun çalışma temposu gerektiren uzun bir süreçtir. Bu süreçte öğrenciler neredeyse başını kaşıyacak vakit bulamaz hale gelirler. Ancak okumak ders çalışma sürecinin en önemli kısmıdır. Okuma alışkanlığı kişinin düşünme gücünü, zihinsel işlem becerisini, okuduğunu kavrama yeteneğini arttırır. Zihnin en önemli besin aracı bilgidir. Bilgiyi ise en kolay kitaplardan elde edebiliriz. Bu yüzden sınav döneminde kitap okumak oldukça faydalıdır.

Sınav Döneminde Kitap Okumak

Sınav döneminde kitap okumak düşündüğünüz gibi size engel olmaz. Sizi ileriye götürür. Sınav başarınız soruları ne kadar hızlı okuyup, anlayabilmenize bağlıdır. Okuma alışkanlığı da kişinin çözümleme becerisini arttırarak çabuk ve doğru kararlar almasına yardımcı olur. Sınavda özellikle paragraf sorularının uzun ve çok olmasından dolayı kitap okuma alışkanlığınız sizi bu noktada bir adım öne geçmenize yardımcı olur.

Sınav sonrasında birçok öğrenciden “zamanım yetmedi tüm soruları yanıtlayamadım” gibi sözleri çok duyarız. Bu öğrenciler sınava hazırlanırken yeterli sayıda kitap okumamışlardır. Ayrıca sınav döneminde az sayıda kitap okuyan öğrenciler soruları okurken kelimelere daha çok yoğunlaşıyorlar. Zamanlarının büyük kısmını soruyu anlamakla geçiren bu öğrenciler sınavdan çıktıktan sonra da sürenin az olduğundan yakınıyorlar. Ancak süre az değil, okuma hızınız yavaş.

Kitap okuma eylemi zorla yapıldığında gerçekten nefret edebilirsiniz. Bu nedenle sevdiğiniz türde kitaplar okumaya özen gösterin. Eşit ağırlık ve sözel bölümünden sınava girecekseniz eser – yazar ezberleri yaptığınız kitapları okumak yaptığınız ezberleri güçlendirir. Aslında ezberleme eylemini öğrenme eylemine dönüştürür. Bu sayede soruyu gördüğünüzde daha kolay cevaplarsınız.

Şimdi “Kitap okumaya nasıl vakit ayıracağız? O kadar çok konu var ki onlara yetişemiyorum. Kitap okumaya zamanım yok.” Dediğinizi duyar gibiyim. Cevap çok basit; telefon, televizyon ve bilgisayar gibi vakit öldürücü nesneler ile biraz daha az ilgilenebilirsiniz. Günde en az 2 saat kitap okumak sizi zinde tutar. Kitap okumayı düzenli bir alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde daha çok kitap okumayı iple çekeceksiniz.

Sınav döneminde kitap okumak yoğun çalışma temponuzda beyninize rahatlama fırsatı sunar. Bu sayede dinlenmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here