Neden Geometriye Çalışmalıyım?

0
171
Neden Geometriye Çalışmalıyım?

Özellikle eşit ağırlık ve sayısal alanda dersler alan öğrenciler genel olarak geometri yerine matematik dersine yoğunlaşır. Bu nedenle geometri testindeki netleri az olan öğrencinin puanı ve sıralaması da düşer. Oysa ki geometri de en az matematik kadar önemlidir. YKS sınavında geometri en az matematik kadar önemli bir ders. MF ve TM puan türlerini çok ilgilendiren bir konu olduğu için bu yazımızda “ neden geometriye çalışmalıyım? ” sorunun cevabını derledik.

Neden Geometriye Çalışmalıyım?

Geometri bu alanda işi belirleyen en önemli test. O kadar önemli ki bu alanda başarılı olan öğrencinin sınavı kazanmama ihtimali bulunmuyor. Nedeni ise şu; herkes iyi kötü matematik çözmeye çalışacak. Az çalışan da bu testte bir şeyler yapmaya çalışacak çok çalışan da. Geometride ise durum böyle değil. Adayların çoğu geometriden kaçmak, sorularını çözmeme eğilimindedir. Öğrenciler geometriye karşı ön yargılıdır.

İşin püf noktası da bu. Asla geometriyi böyle görmeyin. 2014 LYS’de 100 bin aday geometriden sadece 2,5 net yapabilmişti. 10 soruya da doğru yanıt veren öğrenci sayısı ise 22. Bunlar oldukça düşük oranlar. Eğer 2014 yılında sınava girmiş olsaydınız 15 geometri sorusunu da doğru çözmüş olsaydınız ilk 12 bin içerisinde yer alabilirdiniz.

Yani geometri ile uğraşan adayların sayısının oldukça az olması nedeniyle bu soruları yanıtlayarak rakiplerinize oldukça büyük farklar atabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin gözden kaçırdıkları bir diğer nokta da geometri sorularının aslında matematikten çok daha kolay olduğudur. Matematik soruları bazen uzun işlemler gerektirebilir. Geometri ise sadece görüş gerektirir. Matematikteki uzun işlemler nedeniyle çok süre kaybedebilirsin. Soruları çözmek için de beynini zorlayıp fazla efor harcayacaksın. Ama geometri sorularını çözmek öyle değil sadece verileri yerine koyup soruya bakmak yeterli olacak.

TM puanlarında ise tercih yapacak ortalama öğrenci sayısı yaklaşık 500 bin. TM’de puan türünde tercih yapacak adayların yaklaşık 1/3’ü yerleşebiliyor. Yani 180 barajını aşan her 3 adaydan birisi yerleşiyor. Bu nedenle geometri sorularını çözmek sizin için oldukça hayati bir öneme sahip olabiir.

Okumadan geçme: TYT AYT Orta Seviye Geometri Soru Bankası Önerileri

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here