Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

0
529
Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

Meslek hayatımızı devam ettirebilmek için yapmamız gereken bir iştir. Meslek her ne kadar para kazanmamızı sağlıyor olsa da aslında bilgi ve ilgi isteyen bir şeydir. Meslek seçimi hayatımızdaki en büyük olaylardan bir tanesidir. Hayatımızı belli bir mesleği sürekli olarak yaparak kazanırız. Bu nedenle meslek seçiminde çok daha duyarlı ve seçici davranmalısınız. Yapılan araştırmalara göre mesleğinden şikayet edenlerin sayısı kendilerine uygun meslek seçenlerden çok daha fazladır. Bu nedenle seçim yaparken çok dikkat etmelisiniz. Meslek seçimini etkileyen faktörler;

Ekonomik Nedenler

Bir çok insan ekonomik bazı kaygılarla kendilerine uygun olmayan mesleği seçmektedirler. Geçim sıkıntısı vb. dertlerle uğraşmış olan insanlar rahata ermek için çocuklarına uygun olmayan mesleği dayatmaktalar. Ancak bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Her gün sevmediğiniz bir şeyi yapmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Bu nedenle meslek tercihi yaparken ekonomik kaygıları düşünmemelisiniz. Çünkü sevdiğiniz bir işi yaparak da çok iyi yerlere gelebilir ve çok iyi para kazanabilirsiniz. Kendi fırsatınızı kendiniz yaratmalısınız.

Ailenin Etkisi

Meslek seçiminizde ailelerimizin oldukça büyük bir etkisi vardır. Ailenin ekonomik olanakları ile kültür düzeyi çocuklarının meslek seçimi kararını oldukça ekiler. Ekonomik ve kültürel olanaksızlık yaşayan bir aile çocuğunun iyi kazançlı bir işe girip rahat etmesini ister. Aile işinin devam etmesini isteyen ebeveynler ise oldukça baskıcı ve egemen olabilir. Öte yandan bazı aileler çocukluk veya gençliklerinde yapmak isteyip imkan bulamadığı meslekleri çocuğunun yapmasını ister. Çocuğunuz meslek seçimi yaparken onun yeteneklerinin ve bilgisinin farkında olmasını sağlayın. Bu sayede çocuğunuz yeteneği olan bir işte daha iyi yerlere gelebilir.

Meslek Seçiminde Gencin Üzerine Düşenler

Genç kendi yeteneklerinin farkında olmalı ve yapabileceği meslekleri bilmelidir. Tüm meslekler hakkında bilgi toplayamasa da en çok istediği meslek hakkında bilgi toplamalıdır. Mesleğin tüm iyi ve kötü yönlerini araştırıp gerçekten isteyip istemediğine karar vermelidir. İlgisini çekmeyen bir meslekte kimse mutlu bir hayat süremez. Meslek seçimini etkileyen faktörlere oldukça dikkat etmelisiniz. Bu sayede yanlış meslek seçiminden kurtulursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here