KPSS Tercihi Nasıl Yapılır?

0
65
KPSS Tercihi Nasıl Yapılır?

Öğretmen ve memur olmak isteyen adayların girmesi gereken sınav KPSS tercih dönemi merakla bekleniyor. KPSS tercih süreleri genellikle kısa sürdüğü için adaylarda bir gerilime neden olur. Adaylar tercih kılavuzundan iki bin otuz sekiz kadro için tercih listesi oluşturacaklar. Eğer adayların tercihleri gerek şartları sağlamıyorsa iptal olacak. Adayların tercih yapması için belirli nitelik kodlarını ve özel şartı iyi bir şekilde incelemesi gerekir. Peki merak en çok merak edilen soru KPSS tercihi nasıl yapılır ın cevabını derledik bu yazımızda.

KPSS tercih işlemleri ÖSYM sitesi üzerinden yapabilirsiniz. ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra tercih işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sistem üzerinden tercih listenizi girebilirsiniz. Tercihinizin geçerli olması için tercih ücretinizi de ödemeniz gerekiyor. Adaylar tercihlerinin son günü 23.59’a kadar tercihte değişiklik yapma hakkınız bulunmaktadır.

KPSS Tercihi Nasıl Yapılır?

ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine kimlik numaranız ve aday şifreniz ile giriş yaparak tercih yapabilirsiniz. Tercih yaptıktan sonra tercih ücretini ödemeniz gerekmektedir. Tercih ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir. Tercih yapan ama tercih ücretini ödemeyen adayların tercihleri geçersiz sayılır. Tercih ücreti ÖSYM nin aday işlemleri sayfasından Ödemeler sekmesi altından tercihin son günü 23.59’a kadar ödenebilir.

Aday işlemleri sayfasından ödeme yapmak istemeyen adaylar Akbank, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Finansbank, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kuzey Kıbrıs’tan başvuru yapacak olan adaylar sadece Halkbank, Türk Ekonomi Bankası ve Ziraat Bankası üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.

KPSS Yerleştirme İşlemleri Nasıl Olur?

KPSS adaylarının yerleştirmelerini ÖSYM merkezi bir şekilde gerçekleştirir. Yerleştirme yapılırken aynı puanda olan adaylar arasında mezuniyet tarihi önce olan adaya öncelik tanınır. Eğer iki adayın puanı ve mezuniyet tarihi aynı ise yaşı büyük olan öncelikli olarak yerleşir. Aday eğer kadrolu bir alanda yerleştirilecekse bunların yanı sıra adayın kadroya uygunluğu araştırılır. Eğer aday gerekli nitelikleri taşıyor ise atanır. Aksi halde tercih iptal olur. Yerleştirme sonuçları yine ÖSYM nin aday işlemleri sayfasından duyurulur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here