Kpss 1 Oturumda Hangi Dersler Var

0
546
kpss
kpss

Kpss 1 oturumu olarak adlandırılan ve cumartesi sabah yapılan oturuma Kpss B denilmektedir. Bu oturumda genel yetenek ve genel kültür olmak üzere 2 adet test bulunmaktadır.

Genel Yetenek testinde 30 adet Türkçe, 30 adet Matematik olmak üzere 60 adet soru bulunmakta. Matematik sorularının içerisinde az sayıda geometri ve analitik geometri soruları da bulunmaktadır. Türkçe testinde ise son 4 soru genellikle sözel mantık olarak adlandırılan 4 adet soru bulunmaktadır. Bu testte çıkan sorular çok zor olmamak ile birlikte seçici özelliği fazla olan sorulardır.

Genel kültür testinde de Genel yetenek testinde olduğu gibi 60 adet soru bulunmaktadır. 60 adet sorunun 27-29 sorusu tarihten sorulmaktadır. Sınava katılanlar arasındaki yargıya göre tarih testi sınavın en zorlayıcı ve seçici soruları olarak adlandırılmaktadır. 15-17 soru Coğrafya’dan gelmektedir. Coğrafya testinin zorluğu ortalama olarak bilinmek ile birlikte yıllar arasında zorluk derecesinde farklılıklar olabilmektedir. Vatandaşlık-Anayasa olarak adlandırılan bölümden 8-10 adet soru çıkmaktadır. Bu sorular temel anayasa bilgisini ölçmek amacıyla bulunmaktadır. Kalan 5-7 soru ise güncel bilgiler konularından çıkmaktadır. Bu kısımda sorulan sorular genelde o yıl içinde meydana gelen konulardan sorulmaktadır. Bununla birlikte genel kültür olarak adlandırabileceğimiz bazı konulardan da sıkça geldiği olmuştur. Örneğin Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kurumlar, ünlü yazarlar veya dünyaca ünlü ödül törenlerinde dağıtılan ödül sahipleri gibi.

Kpss Nedir?

Kpss ösym tarafından yapılan ve kamu kurumlarında görevlendirmek amacıyla aday belirlemek amacıyla uygulanan bir sınavdır. Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Kpss’ye ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları katılabilmektedir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için E-Kpss olarak bilinen ikinci bir kpss sınavı uygulanmaktadır.

Kpss Lisans Konuları‘na bakmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here