Kare Açılımı

0
172
Kare Açılımı
Kare Açılımı

Tam kare açılımı, çarpanlara ayırma konusu başta olmak üzere matematik ve geometri konularının bir çoğunda kullanılıyor. Kare açılımını bilmek size bir çok konuda kolaylık sağlayacağından soruları daha hızlı çözebileceksiniz.

A artı B kare Açılımı (a+b)²

Bu açılımın çok basit bir mantığı var. Aklınızda birincinin karesi artı ikincisin karesi artı ikisinin çarpımının iki katı olarak basit bir şekilde tutabilirsiniz.

(a+b)² = a²+b²+2ab

A Kare artı B Kare Açılımı a²+b²

Bu açılımı yaparken aslında üstte ve altta bulunan açılımlardan faydalanıyoruz. Eğer 1. denklemde (a+b)² = a²+b²+2ab eşitliğin kullanırsanız birinci denklemi kolayca anlayabilirsiniz. (a-b)² = a²+b²-2ab eşitliğini kullanacağız.

İkinci denklem için ise

  1. a²+b² = (a+b)²-2ab

2. a²+b² = (a – b)² + 2ab

A eksi B kare Açılımı (a-b)²

Bu açılımın da çok basit bir mantığı var. Aklınızda birincinin karesi artı ikincisin karesi eksi ikisinin çarpımının iki katı olarak basit bir şekilde tutabilirsiniz.

(a-b)² = a²+b²-2ab

A Kare eksi B Kare Açılımı a²-b²

Bu açılım karşınıza sıklıkla çıkacak açılımların başında geliyor. Genelde a²-1 veya 1-a² şeklinde önünüze çıkacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise 1 sayısının karesinin de 1 olduğudur. Aşağıda a²-1 için de açılım örneğini bulabilirsiniz.

a²-1 = (a+1) . (a-1)

a²-b² = (a+b) . (a-b)

Küp açılımı için Küp Açılımı konumuza bakmanızı öneririm.

Küp Açılımı

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here