Eğitimin Dili

0
91
Eğitimin Dili

Herkesin birbiriyle çok kolay bir şekilde iletişime geçebildiği bir Dünya’da yaşıyoruz. Eskiden üniversiteden mezun olduğunuz gibi işe yerleşebilseniz bile şu anda öz geçmişinde en kötü ihtimalle İngilizce olmayanı işe almıyorlar. İngilizcem kötü diye üzülüyor olabilirsiniz ancak üniversiteler bazı bölümler için İngilizce hazırlık veriyor hatta bazı bölümlerin kendisi İngilizce yani dersi Türkçe değil İngilizce işliyorsunuz. Eğitimin dili size neler sağlıyor bir göz atalım.

Farklı Dildeki Bölümün Puanı

Sınava girdiniz iyi bir puan yaptınız ve üniversitelerin puan sıralamasında göreceğiniz şey eğitim dili Türkçe olmayan bölümlerin puanı aynı bölümün Türkçe puanına göre daha yüksek olduğudur. Bunun nedeni ana diliniz olmayan bir bölümde okumak daha zordur ve bu işin altından kalkabilecek öğrencilerin yani sıralaması daha yüksek daha başarılı öğrencilerin alınmak istenmesidir. Ancak iyi bir öğrenci iseniz ve bölümün dilini bilmiyorsanız öncede belirttiğim gibi hazırlıkta bu farkı kapayabilirsiniz.

Okulun Dili

Kafanızda istediğiniz bölümleri belirlediniz ve artık yazmaya hazırsınız ancak Türkçe okumak istiyorsanız bile dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu da bazı okulların sadece yabancı dilde eğitim vermesi. Örneğin Galatasaray Üniversitesi’nde hukuk öğrencisi bile olsanız derslerinizi Fransızca işleyeceksiniz. Oysa hukuk yabancı dille birleştirilen en alakasız bölüm değil mi? Bu yüzden tercihlerinizi yazmadan önce gitmek isteyeceğiniz üniversiteden bölüm ve eğitim dili hakkında bilgi almanız en iyisi olacaktır.

Pratikte Ne İşimize yarayacak?

Eğitim dilinizin İngilizce olduğunu var sayarsak okulu kazandıktan sonra Erasmus, Exchange ya da Work and Travel America gibi programlara katıldığınızda daha az zorlanacaksınız ve daha nemlisi özgüveniniz gelişecek. Yeni kültürleri, yeni fikirleri başkasının kelimelerinden değil kendi anladığınızla öğreneceksiniz. Yüksek lisansı yurt dışında yapmak isterseniz pek çok üniversite İngilizce eğitim verdiğinden daha az zorlanacaksınız. Oradaki yaşamınızda yerel dili öğrenene kadar size yardımcı olacaktır. Lisansınızı yaptınız artık yurda dönüp çalışmak ya da gittiğiniz ülkede çalışmak mı istiyorsunuz? İleri seviye İngilizceniz veya özgeçmişinizde yazan İleri seviye Türkçe’niz sizi biraz daha ileriye taşıyacaktır.

Türkçe Olması Kötü Mü?

Hayır. Bölümü yabancı dilde okumanın size en büyük faydası pratik yapma olanağının daha bol olmasıdır. Ancak dili kendinizde geliştirebileceğiniz için bu Dünya’nın sonu değil.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here