DGS İle Geçiş Yapılabilecek Bölümler

0
474
DGS İle Geçiş Yapılabilecek Bölümler

Çeşitli Meslek Yüksekokullarının ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler DGS’ye girerek lisans programlarına geçiş yapabiliyorlar. Ülke genelinde yapılan bir sınav olan DGS, geçtiğimiz günlerde ertelendi. ÖSYM DGS ile geçiş yapılabilecek bölümler listesini yayınladı. Bu listeye göre tercih yapacak olan öğrenciler kendi bölümlerinden izin verilen lisans bölümlerinden birini seçebilecek. Öğrenciler seçtikleri bölümlerden mezun olduklarında lisans diplomalarını almış olacaklar. Ancak DGS sınavlarının kontenjan düzeyi oldukça düşük. Her bölüm 5 ya da 10 öğrenci alabiliyor. Bu da sınavdaki rekabeti oldukça arttırıyor.

DGS Sınavı Hakkında

Sadece ön lisans bölümü mezunlarının katılabildiği sınav ülke genelinde düzenleniyor. Bu sene 21 Temmuz Pazar günü yapılacak olan sınavda öğrenciler 120 soru çözecekler. DGS sınavı eşit ağırlık türünde yapılan bir sınav. Yani sınavda 60 Türkçe ve 60 Matematik sorusu soruluyor. ÖSYM 120 soru için 140 dakika veriyor. Adaylar sınava birden çok kez girebiliyorlar. Herhangi bir puan düşüklüğü yaşanmıyor. Bu nedenle her sene biraz daha fazla yığılma oluyor diyebiliriz.

DGS İle Geçiş Yapılabilecek Bölümler

ÖSYM geçtiğimiz günlerde yayınladığı listesini aşağıdaki linkten edinebilirsiniz. Belirli ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler bölümleri ile ilgili lisans programlarına geçiş yapabilmekte. Örneğin Adalet okuyan öğrenciler sadece Hukuk bölümüne geçiş yapabilmekte. Bu sayede öğrencinin ön lisansta gördüğü derslerle bağlantı kurulabiliyor. Öğrenciler derslere daha kolay adapte olabiliyorlar. Öğrenciler ön lisans programında gördükleri derslerden muaf sayılıyorlar. Sınava katılan öğrenciler ön lisans diplomalarını girdikleri bölüme teslim edip kayıt olabiliyorlar.

Bu sene düzenlenecek olan DGS sınavına başvurular 16 – 24 Mayıs tarihleri arasında olacak. Başvuru tarihini kaçıran adaylar ise 5 Haziran tarihinde online olarak geç başvuru yapabilecekler. Sınavın sonuçları ise 16 Ağustos’ta ilan edilecek. Sınav düzenlendikten bir hafta sonra sınav kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının yayınlanması bekleniyor. Sınava girecek olan öğrencilerin yanında kalem, silgi benzeri eşyalar içeri sokulmamaktadır. Sınav sırasında ÖSYM tarafından hazırlanmış olan 2 kurşun kalem, silgi, açacak ve 2 şekerden oluşan sınav kutusu öğrencilere dağıtılacak.

DGS İLE GEÇİŞ YAPILABİLECEK BÖLÜMLERİN LİSTESİ

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here