Devlet Bursu (KYK) Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

0
320
Devlet Bursu (KYK) Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu her sene öğrencilere geri ödemeli veya ödemesiz olmak üzere 2 çeşit burs imkanı sunar. Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı ve gerekli olan belgeler merak ediliyor. KYK burs başvurusunda bulunmak için kurumun web sitesini takip edebilirsiniz. Başvuru yapmadan önce e-devlet üzerindeki bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyor. Bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olması çok önemli. Bilgilerinizde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız üniversitenizin öğrenci işleri ile görüşmelisiniz. Devlet Bursu (KYK) nasıl alınır? Şartları nelerdir? Hepsini yazımızda detaylı olarak aktarmaya çalıştık.

KYK Bursu Şartları

Öğrenim kredisi alan bir öğrenci aynı anda burs alamaz. Burstan yararlanabilecek öğrenciler ise ön lisans veya lisans öğrencileri olabilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri de bu burstan yararlanabilir. Detaylı olarak görmek istiyorsanız Yurtkur’un sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekiyor. Doğru bilgi vermeyen öğrenciler tespit edilip öğrencinin burs veya öğrenim kredisi hakkı iptal olmaktadır. Evli olan öğrenciler kendilerinin ve eşlerinin sosyoekonomik durumlarını ve çocuklarını beyan etmek zorundadır.

Öğrenciler müraacatların bitim tarihinden sonra eğer varsa öğretim durumunda meydana gelen değişiklikleri 30 gün içerisinde kuruma bildirmelidir. Bu değişiklikler değerlendirme yapılırken göz önünde bulundurulur. Sonuçlar kurumun web sayfasında ilan edilmektedir. Başvuru yapmış olan öğrencilerin evlerine sonuçla ilgili hiçbir belge gönderilmeyecektir. Öğrencilere başvuruda belirttikleri elektronik posta adresleri üzerinden ulaşılacaktır. Bu yüzden elektronik posta adresinizi doğru bir biçimde girmeye özen göstermelisiniz. Daha sonra mailinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Devlet Bursu (KYK) Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KYK başvuruları genellikle Ekim – Kasım arasında alınmakta olup Aralık ayında sonuçları açıklanmaktadır. Açıklanan sonuçlar KYK’nın resmi web sitesi üzerinden duyurulur. Kimlik bilgilerinizi kullanarak sonucu sorgulayabilirsiniz. Eğer burs veya öğrenim kredisi hakkı kazandıysanız e-devlet üzerinden taahhütnameyi onaylamanız gerekmektedir. Taahhütnameyi onaylamayan öğrenciler kazandığı hakları kullanamaz. Kazanan öğrencilerin daha sonra, sonuçlarında belirtilen Ziraat bankası şubesine gidip kartlarını almaları gerekmektedir. KYK başvuruları yılda sadece bir kere alınmaktadır. O yüzden resmi web sitesini özellikle Ekim ayında düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here