Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

0
378
Ders çalışma ortamı nasıl olmalı

Çalışma ortamının ders çalışmaya elverişli olması çalışma verimini arttırmak için önemlidir. Herkes için belirlenmiş standart bir ders çalışma ortamı bulunmamaktadır. Ancak bazı eşyalar genel olarak dikkat dağıtıcı olabilir. Bu eşyaları masadan uzak tutmak çalışma performansınızı arttıracaktır. Çalışma masanızı minimalist bir şekilde dekore etmelisiniz. Masanızda çalışmanızı engelleyecek hiçbir şey bulunmamalıdır. İşte Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı? Sorusunu cevapladığımız yazımız sizlerle.

Çalışma ortamında poster, bilgisayar vb. dikkat dağıtıcı şeyler bulunmamalıdır. Ayrıca telefonunuzu da uzak tutmalısınız. Bu dikkat dağıtıcı eşyalar derse odaklanmanıza sürekli engel olur.

Oda Renkleri

Odanızda kullandığınız renkler aydınlık renkler içermemelidir. Çok koyu renkler de sizi karamsarlığa sürükleyebilir. Odanızın çok aydınlık olması gözlerinizin çok çabuk yorulmasına neden olur.

Çalışma ortamındaki masa sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Ayrıca çalışma masası pencere kenarında bulunmamalıdır. Dış ortamdan gelen sesler sizi rahatsız edebilir. Masanızı düzenli tutmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede dikkatiniz çok fazla dağılmaz.

Sandalye

Çalışma masanızın sandalyesi çok fazla rahat olmamalıdır. Yumuşak sandalyeler ve minderler uykunuzu getirir, gevşemenizi sağlar. Bunun yerine standart bir sandalye kullanabilirsiniz. Odanızda yatağınızı toplu tutmalısınız. Yoksa yatağın cazibesine kapılıp içine girebilirsiniz.

Yeterli Işık

Çalışma masasının yeterli ışık alması çok önemlidir. Mümkünse masada en az bir adet masa lambası bulunmalıdır. Ancak bu lamba göze direk gelmemelidir. Gözünüze gelen ışık gözünüzü daha çabuk yorar ve ders çalışma performansınızı düşürür.

Yapılan bir araştırmaya göre sessiz bir ortamda 5 kelime öğrenebiliyorken, aynı süre içerisinde gürültülü bir ortamda 3 kelime öğrenebiliyorsunuz. Gürültülü bir ortamda ders çalışamazsınız. Kendinize sessiz bir ortam bulmaya çalışın.

Havalandırma

Odanın sık sık havalandırılması çok önemlidir. Bir ortamda havalandırma yapılmazsa Oksijen azalır. Bu da başınızın ağrımasına ve uykunuzun gelmesine neden olur. Ayrıca oda ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Çok sıcak bir odada kolayca mayışırsınız ve uykunuz gelir. Soğukta ise üşümekten derse konsantre olamazsınız.

Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı? Sorusuna verdiğimiz ipuçları bu şekilde. Umarım bu söylediklerimizi uygular ve bol dikkatli bir çalışma ortamı hazırlarsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here