Ders Çalışırken Nasıl Motive Olunur?

0
30
Ders Çalışırken Nasıl Motive Olunur?

Günümüz insanının en büyük sorunu bir türlü motive olamamak. Özellikle sınava hazırlanan öğrenciler derslerinde başarılı olamamaktan şikayetçiler. Öğrenciler ders çalışırken “sıkılıyorum, çalışırken başka konular düşünüyorum” gibi ifadeleri sıkça duyarız. Ders çalışma eylemi çok eğlenceli bir şey değil kabul ediyorum. Ancak ders çalışma eylemini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu sayede ders çalışırken motive olursunuz. Peki ders çalışırken nasıl motive olunur? Motive olmak için neler yapmanız gerek bu yazıda hepsini derledik. Motivasyon bir görevi yerine getirmek için duyduğunuz istek olarak tanımlayabilirsiniz. Yani o işi yapmak için ne kadar heyecanlanıyorsanız o kadar motive olmuşsunuz.

Amaç Belirleyin

Çalışacağınız konulara kendinizi motive etmek için amaç koymalısınız. Eğer sevdiğiniz bir amaç koyarsanız kendinizi daha çok motive etmiş olursunuz. Örneğin bir saat ders çalıştıktan sonra yarım saat telefonla ilgilenebilirsiniz.

Kararlı Olun

Ders çalışmak tam bir irade isteyen bir eylemdir. Konsantrasyonunuzu hiçbir şeyin bozmasına izin vermemelisiniz. Amacınıza ulaşana kadar pes etmemelisiniz. Amacınızı kendinizi motive etmek için kararlılığınızı arttırmak için kullanabilirsiniz. Başlarda biraz sıkılabilirsiniz ancak ileriki sürelerde bunu alışkanlık haline getirirsiniz.

Başarıya Giden Yol Planlı Çalışmak

Mümkün olabildiğince planlı bir şekilde çalışmaya gayret gösterin. Kendinize aylık – haftalık ve günlük programlar hazırlayıp ona göre ders çalışabilirsiniz. Ayrıca ders çalışma ortamınızı gürültüden ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak tutmalısınız. Bir dersi çalışmak için ayırdığınız vakti de bölümlere ayırabilirsiniz. Belli bir süre konu çalıştıktan sonra kalan sürede test çözebilirsiniz.

Kendinize Güvenin

Kendinize inanmanız hedefinize ulaşmak için sizi motive eder. Kendinizi sınavda başarılı olabileceğinize ikna edin. Öz güveniniz arttıkça daha çok başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Kendinize güvenmemeniz ders çalışırken motivasyon düşüklüğüne neden olur. Bu da sınavlarda panik olmanıza ve düşük yapmanıza neden olur. Ayrıca çalışmaya başlamadan önce iyi bir uyku uyuduğunuzdan emin olun. Uykusuzluk birçok kaygı sorununu da beraberinde getirir.

Bizim sizler için hazırladığımız ders çalışırken nasıl motive olunur yazısı bu kadar. Eğer sizin de motive olmak için yöntemleriniz varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here