Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?

0
187
Başbakanlık Bursu Nasıl Alınır?

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü her sene ilk öğretim, orta öğretim ve lise öğrencilerine Orta öğrenim bursu, üniversite öğrencilerine ise yüksek öğrenim bursu vermektedir. Bursa yabancı uyruklu yüksek öğrenim öğrencileri de katılabilmektedir. Burs da öncelik anne ve/veya babası hayatta olmayan öğrencilerindir. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere de burs veren vakıf adayları burs yönetmeliğine göre değerlendirmektedir. Başbakanlık bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir? Gibi soruları sizler için yanıtlayıp derledik.

Başbakanlık Bursu Şartları

Başbakanlık bursunun başvuruları ayrı ayrı zamanlarda alınmaktadır. Başvuruları mutlaka bilgisayardan yapmalısınız. Cep telefonu ya da tabletten başvuru yaptığınızda bazı kısımları eksik bırakabilirsiniz. Bu nedenle başvurunuz geçersiz sayılabilir. Başvurunuzu doğru bir şekilde yapmak için mutlaka Başvuru Kılavuzunu okumalısınız. Eğer başvuru formunda nüfus bilgilerinizi gireceğiniz kısım çıkmıyorsa, internetini kullandığınız yerin güvenliği dolayısıyla başvuru yapamayabilirsiniz. Özellikle kamu kurumlarından başvuru yapıyorsanız bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünün bilgi işlemi ile görüşebilirsiniz.

Sonuçlar genellikle KYK bursundan sonra açıklanmalıdır. Eğer KYK bursu almaya hak kazandıysanız Başbakanlık Vakıflar bursunuz iptal edilir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanmış öğrencilerin ise bursu iptal edilmez. Sürekli bir işte çalışan ve en az asgari ücret alan öğrencilere ise burs yardımı yapılmamaktadır. 2017 – 2018 yapılacak olan burs ödemelerinde orta öğrenim gören öğrencilere aylık 60 TL yüksek öğrenim öğrencilerine ise aylık 250 TL burs verilmektedir. Yüksek öğrenim gören öğrencilere Ekim ve Mayıs ayları arasında ödeme yapılır. Orta öğrenim öğrencilerine ise Ekim ve Haziran aylarında 9 ay süreli burs ödemesi yapılır.

Burstan Faydalanamayan Öğrenciler

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu burstan faydalanamamaktadır. Ayrıca kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler de bu haktan faydalanamaz. Yabancı uyruklu öğrencilerine genel burs kontenjanından %5’lik bir kontenjan ayrılarak burs verilir. Polis akademisi ve askeri okul öğrencilerine ise burs verilmez. Kredi ve Yurtlar Kurumundan geri ödemesiz burs kazanmış öğrencilerin bursu iptal edilir. Vakıf geriye dönük olarak ödeme yapmamaktadır. Hepinize başarılar dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here