3 Ders Sınavı Nedir?

0
164
3 Ders Sınavı Nedir?

Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri çok sevindirecek bir haber verdi. Açık Öğretim Fakültesi 3 ders sınavı sistemine geçtiğini açıkladı. Peki 3 ders sınavı nedir? Ne işe yarar? Şöyle anlatalım; Açık öğretim fakültesinde öğrencisiniz ve mezun olmak için alttan dersleriniz kaldı bu yüzden mezun olamıyorsunuz. Dönem uzatmak da istemiyorsunuz. O zaman imdadınıza 3 ders sınavı yetişiyor. 3 ders sınavına girerek dönem uzatmadan alttan kaldığınız dersleri verebiliyorsunuz. Maalesef ki bu haktan sadece Açık Öğretim İktisat ve İşletme bölümünde okuyan öğrenciler faydalanabiliyor. Peki sınavın şartları nelerdir?

3 Ders Sınavı Nedir?

Anadolu Üniversitesinin Açık Öğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinde okuyan lisans ve ön lisans öğrencilerinin mezun olması için alttan en fazla 3 dersi kalan öğrencilerin işlerini kolaylaştıran bir sınav sistemidir. Öğrencilerin üç ders sınavına girmesi için bir takım şartları sağlaması gerekir.

Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için öğretim yılının güz ya da bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekir. Başarısız olunan dersin harf notu DZ veya YZ ise üç ders sınav hakkı tanınmaz.

Üç ders sınav notu dönem sonu sınav notu olarak geçer. Başarı notu ise üç ders sınavı uygulanan dersin yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir.

Öğrencinin harf notları dönem sonunda Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları dikkate alınarak harf notu belirlenir. Üç ders sınavına herhangi bir sebeple katılamayan öğrenciye mazeret sınavı yapılmaz.

Üç Ders Sınavı Tarihi ve Giriş Yeri

Üç ders sınavları genel olarak Temmuz ayında yapılmaktadır. Ancak kesin tarihe Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Açık öğretim fakültesi öğrencilerin sistemde kayıtlı olan adreslerine göre sınav merkezlerine atanacak. Öğrenciler üç ders sınav tarihini ve yerini Açık Öğretim Fakültesi web sitesinden öğrenci otomasyonu kısmından veya Açık öğretim fakültesi bürolarına giderek ya da  0850 200 46 numaradan 10 – 19 (10 Hat) nolu Açık öğretim etkileşim merkezini arayarak değiştirebilir ve görebilirler. 3 Ders Nedir? sorusuna yanıt verdik bir başka yazımızda görüşmek dileği ile

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here