2018 YKS Eşit Ağırlık Ders Çalışma Programı

0
1347
2018 YKS Eşit Ağırlık Ders Çalışma Programı

Eşit ağırlık öğrencileri hem sayısal hem de sözel derslere çalışmak zorunda oldukları için biraz bocalayabiliyorlar. Aslında düzenli çalışıldığında eşit ağırlık alanında yapılamayacak bir ders yok. Düzenli çalışmak işin anahtarı. Düzenli çalışmanıza yardımcı olabilmek için ders çalışma programı hazırladım. Bu ders çalışma programına kendinize göre eklemeler yapabilirsiniz. Oldukça standart bir şekilde hazırladım. Ayrıca eşit ağırlık öğrencileri için birkaç tavsiyede de bulunacağım. 2018 YKS Eşit Ağırlık Ders Çalışma Programı;

Saatler / GünlerPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCuma
17:00 - 18:00MatematikMatematikMatematikMatematikMatematik
18:15 - 19:15TarihTükçeTarihTürkçeTarih
20:00 - 21:00GeometriGeometriGeometriCoğrafyaGeometri
21:15 - 22:15TürkçeCoğrafyaCoğrafyaGeometriTürkçe
22:30 - 23:30CoğrafyaMatematikMatematikMatematikFelsefe

Matematik

Eşit Ağırlık öğrencilerinin en çok sıkıntı çektiği dersten başlayalım. Eğer matematikte temeliniz olduğunu düşünmüyorsanız piyasa bulunan temel matematik kitaplarından faydalanabilirsiniz. Bu kitapları çözüp bitirdikten sonra piyasadaki diğer kitapları çözebilecek kapasiteye geleceksiniz. Eğer işlem yapamıyor, kafanız karışıyorsa bol bol pratik yapmalısınız. İşlem yeteneğinizi kuvvetlendirecek tek şey pratik yapmak olacaktır. İşlem hatası yapmak sınavda puanınızı oldukça fazla etkileyebilir. Bu yüzden soru kaçırabilir ve hedefinizden uzaklaşabilirsiniz.

Geometri

Eşit ağırlık öğrencilerinin yapamadıkları için önemsemedikleri bir ders. Ancak daha önceki yazılarımızda ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Geometri görme işidir. Görme yeteneğinizi önce örnek sorularda yani çözümlü sorularda geliştirebilirsiniz daha sonra bol bol pratik yapmanız gerekecek. Geometride soruları kendiniz çizip çözmeye çalışın bu sayede daha kolay görebileceksiniz. Analitik geometri kısmı rahatlıkla yapabileceğiniz bir konu. Formülleri ezberleyip soruda uygulamaya koyacaksınız.

Edebiyat – Türkçe

Günlük olarak paragraf, parçada – sözcükte – cümlede anlam sorusu çözmelisiniz. Dil bilgisini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Sorular son yıllarda karma dil bilgisi halinde geliyor. Konuya hakim olmanız bu nedenle çok önemli. Oldukça fazla eser – yazar var ancak ÖSYM bunların sadece bilindik olanlarını soruyor. Bol deneme çözmek bu noktada işinizi kolaylaştıracak. Zaman içerisinde eserleri öğrenmiş olacaksınız.

Coğrafya

Coğrafya dersini iyi anlamak için bol bol test çözmeniz gerekiyor. Sadece tanımları bilmeniz yeterli değil. Konuları günlük yaşamla bağdaştırırsanız anlamanız daha kolaylaşır. Coğrafya çalışırken mutlaka haritadan faydalanmanız gerekiyor. Çünkü sınavda haritalı sorular oldukça fazla çıkıyor. Hangi dağ nerede, hangi plato hangi bölgede bilmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here