2018 KPSS Türkçe – Matematik – Geometri Lisans Konuları

0
135
2018 KPSS Türkçe - Matematik - Geometri Lisans Konuları

2018 KPSS Türkçe – Matematik – Geometri Lisans Konuları ‘nı sizler için derliyoruz. Konu listemiz Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu konu listesidir. Tüm lisans mezunlarının veya mezun olacak adayların girebileceği KPSS – B sınavı çift yıllarda yapılır. Öğretmen kadrosuna başvurmayacak adayların da bu sınava girmesi gerekmektedir.

Çift yıllarda KPSS – B sınavına lisans, ön lisans ve lise mezunları da girebilmektedir. Tek yıllarda yapılan KPSS sınavına ise sadece lisans mezunları girebilir. Listemizde konuların 2002 ve 2017 yıllarındaki dağılımlarını da gösteriyoruz.

2018 KPSS Lisans Türkçe Konuları

Sözcüğün, Söz Gruplarının Anlamı; bu konudan her sene mutlaka bir soru gelmiş. Bu sene de bir soru bekliyoruz.

Cümlenin Anlamı, Yorumu; bu konudan da her sene en az 2 soru gelmiş. Bu sene de bu konudan soru bekliyoruz. Sözcük Türleri; 2002-2017 yılları arasında mutlaka en az bir soru gelmiş.

Sözcüğün Yapısı, Ekler; 2014-2017 yılları arasında mutlaka bir soru gelmiş. Cümlenin Ögeleri; 2002-2017 arasında ara ara bir soru gelmiş. Cümlenin Türleri; yine ara ara bir soru çıkartan bir konu.

Ses Olayları; 2013-2017 yıllarında her sene mutlaka bir soru gelmiş. Yazım Kuralları; her sene mutlaka bir adet soru çıkartan bir konu. Noktalama İşaretleri; her sene en az bir soru çıkartan kolay konulardan bir tanesi.

Anlatım Bozukları; 2013-2017 yılları arasında hiç soru gelmemiş. Ancak önceki dönemlerde her sene 1 soru gelmiş. Paragraf; her sene en az 10 soru gelmiş. Paragrafta Anlatım Yolları, Biçimleri; ara ara bir soru gelmiş kolay bir konu. Sözel Muhakeme ve Mantık; son dönemlerde oldukça popüler olan ve en az 4 soru çıkartan bir konu.

2018 KPSS Lisans Matematik Konuları

Temel Kavramlar – Çözümleme; her sene en az bir adet soru getirmiş basit bir konu. Bölme, Bölünebilme Kuralları, Asal Çarpanlara Ayırma, OBEB, EKOK; her sene en az bir adet soru çıkmış. Rasyonel Say. Ondalık Say.; her sene soru çıkarmayı başarmış kolay konulardan bir tanesi.

Basit Eşitsizlikler; sık sık en az bir adet soru gelmiş. Mutlak Değer; yine sık sık sorulan kolay konulardan birisi. Üslü Sayılar; son dönemlerde 1-2 adet soru çıkarmış. Köklü Sayılar; her sene bir soru çıkarmış önemli konular arasında. Faktöriyel; tüm süreç boyunca iki kere sorulmuş konulardan birisi.

Çarpanlara Ayırma; oldukça sık sorulan konulardan birisi. En az bir soru getirmiş. Oran – Orantı; her sene bir soru getiren kolay konular arasında yer alıyor. Denklem Çözme; sık sık sorulan en az bir soru getiren konulardan bir tanesi. Sayı Problemleri; bu da sık sık en az bir soru getirmiş. Kesir Problemleri; son yıllarda eskisi kadar sık sorulmamış en az bir soru getiren konu.

Yaş Problemleri; son 2 senede bir soru getirmiş. İşçi-Havuz Problemleri; son yıllarda eskisi kadar sık sorulmamış en az bir soru getiren konu. Hareket Problemleri; son yıllarda en az bir soru getirmiş. Yüzde Kar-Zarar, Faiz Problemleri; son yıllarda en az bir soru getirmiş sık sorulan konulardan birisi. Karışım Problemleri; pek popüler olmayan en az bir soru getiren konulardan birisi.

Grafik Problemleri; her sene en az bir soru getirmiş konu. Kümeler; çok nadir sorulan bir soru getiren bir konu. Bağıntı ve Fonksiyon; son dönemde en az bir soru getirmiş. İşlem; sık sık bir soru getiren bir konu.

Modüler Aritmetik; hiç sorulmamış. Permütasyon; nadiren bir soru getirmiş. Kombinasyon; süreç boyunca bir kere sorulmuş. Olasılık; son yıllarda en az bir soru getirmiş. Sayısal Mantık; son yıllarda en az 2 soru getiren konu. Şekil Yetenek; sadece iki kere sorulmuş en az bir soru getiren konu.

2018 KPSS Lisans Geometri Konuları

Doğru Açılar; sadece bir kere sorulmuş. Üçgende Açılar; iki kere bir soru getirmiş. Üçgende Açı-Kenar Bağlantıları; üç kere bir soru getirmiş. Özel Üçgenler; sık sorulan en az bir soru getiren konu.

Açıortay-Kenarortay Bağlantıları; hiç sorulmamış. Üçgende Alan; sık sorulan en az bir soru getiren konu. Üçgende Benzerlik; sadece bir kere bir soru getirmiş. Dörtgenler – Çokgenler; neredeyse her sene en az bir soru getirmiş.

Çember – Daire; sık sık en az bir adet soru gelmiş. Analtik Geometri; yaklaşık her sene bir soru gelmiş. Katı Cisimler; son yıllarda eskisi kadar sık sorulmamış en az bir soru getiren konu.

2018 KPSS Türkçe – Matematik – Geometri Lisans Konuları hakkında size aktaracaklarımız bu kadardı bir başka yazımızda görüşmek üzere. Buradan ayrıca 2018 KPSS Tarih – Coğrafya – Vatandaşlık Lisans Konuları nı öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here