2018 DGS Tarihi Ertelendi!

0
52
2018 DGS Tarihi Ertelendi!

8 Temmuz 2018 tarihinde yapılması planlanan DGS sınavı ÖSYM tarafından ertelendi. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. DGS üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden 4 yıllık bölüme geçmek isteyen öğrenciler için geçiş sınavıdır. ÖSYM çok ani bir şekilde sınav tarihinde değişiklik yaptı. ÖSYM’nin yayınladığı yeni sınav takvimine göre DGS sınavı için başvurular 16 Mayıs tarihinde alınmaya başlanacak. Başvurular 24 Mayıs tarihinde kapanacak. Ancak başvuru tarihlerini kaçıran adaylar 5 Haziran tarihinde başvuru yapabilecekler. Geç başvuru yapan adaylar sınav ücretlerini sadece online olarak ödeyebilecekler. Sınavın sonuçları ise 16 Ağustos 2018 tarihinde ilan edilecek. Sınav yapıldıktan bir hafta sonra sınav kitapçıklarının ve soru cevaplarının açıklanması bekleniyor. 2018 DGS tarihi ertelendi!

2018 DGS Tarihi Ertelendi!

Adaylar bu yılda geçen yıl olduğu gibi 20 tercih yapabilecekler. DGS eşit ağırlık türünde yapılan bir sınavdır. Sınav 120 sorudan oluşur ve 60 tanesi sayısal, 60 tanesi sözeldir. Her bölümün içerisinde 10 adet mantık sorusu bulunur. Adayların sınav süresi ise 140 dakikadır. Sınav başvuruları meslek yüksekokullarının müdürlüklerinde, ÖSYM il sınav yöneticiliklerinde ve AÖF binalarında yapılabilir. Her üniversite dikey geçiş için kontenjanında %10 kısım ayırır. Yani her bölüm 5 – 10 öğrenci alabiliyor. Bu da sınav rekabetini arttırıyor. Adaylar sınava istedikleri kadar girebilmektedirler. Bir önceki yıl sınava girmiş bir aday yerleştiği takdirde tekrar sınava girmek isterse puan kesintisi yaşamaz.

Sınava girecek olan aday sayısına göre kat sayı puanları her sene değişmektedir. Kişinin istediği bölüme yerleşmesi için gereken net sayısı Ağırlıklı Ön Lisans Başarı Puanı ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzden sınava girmeden önce hesaplama yapmanıza gerek yok. Her sene sınava giren aday sayısına göre değiştiği için sınavdan aldığınız puan hesapladığınızla uyuşmayabilir. Eğer sınava girmeden önce sınav giriş belgesini kaybederseniz, dilekçe hazırlayıp sınav ücretinin ödendiğini gösteren makbuz ile ÖSYM büro veya genel merkezine başvuruda bulunabilirsiniz. Giriş belgesi bulunmayan adaylar sınava girememektedirler. Sınavda diğer tüm sınavlarda uygulanan kurallar aynı şekilde eksiksiz olarak uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here