12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar

0
972
12. Sınıfların Okuması Gereken Kitaplar

Üniversite sınavına hazırlanan adaylar ve 12. Sınıf öğrencilerinin okuması gereken bir liste yayınlandı. Eğer sınava eşit ağırlık ve sözel dalında girecekseniz bu kitapları mutlaka okumanız gerekiyor. Sizler için hazırladığımız listeden hem kitaplara hem de özetlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede arasından okuyamadığınız kitaplar olsa bile en azından konusu hakkında bilginiz olur. Sınavdan önce kitap okumanız paragraf sorularında daha iyi başarı elde etmenizi sağlar. İşte 12. Sınıfların okuması gereken kitaplar;

Çile – Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek’in çile isimli şiir kitabı 1922’de Yeni Mecmua’da yayınlanan ilk şiirinden başlayarak bütün şiirlerinin derlendiği kitabıdır. Kitabın içerisindeki şiirler Necip Fazıl Kısakürek tarafından düzenlenmiş, ayıklanmış ve bir araya getirilmiştir. Kitap belli bir sanat anlayışında ilerliyor. Çok akıcı ve sürükleyici şiirleri bir çırpıda bitireceksiniz.

Bütün Şiirleri – Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar ilhamını doğadan alan bir yazar. Genel olarak bütün şiirlerinde kadere teslimiyet olduğunu hissedersiniz. Şair bazı şiirlerinde “eşik” kelimesini sık kullanılır. Bu kavramın fazla kullanılması şairin hayat görüşünü ortaya koyar. Tanpınar, gelenek ile modernizm arasında bağlantı kurar. Şair bunun yanı sıra geçmişle gelecek, rüya ile uyanıklık ve hayal ile gerçek arasında da bağlantı kurar.

Memleketimden İnsan Manzaraları – Nazım Hikmet Ran

Birinci kitapta İstanbul’un en ünlü tren garı olan Haydarpaşa Tren Garı’ndan kalkan bir trenden bahsediliyor. Tren içerisinde bulunan her grup ve sınıftan insan hikayelerini anlatıyor. İkinci kitapta ise yine trende bulunan bir gazeteci, sermaye sahiplerinin yataklı vagonda seyahat etmesini tasvir ediyor. Üçüncü kitapta ise kitapta yer alan Sosyalist Hilmi karakterinin hastane günlerinden bahsedilir. Bu şekilde doktor ve köylülerden de bahsedilmiş olunur. Dördüncü kitapta ise ikinci dünya savaşından bahsedilerek köylülerin, ağaların, askerlerin ve işçilerin hayatlarından bahsediliyor. Beşinci kitapta karakterlerden Halil’in savaş yıllarındaki ailesiyle olan ilişkisinden bahsediliyor. Kitap sadece şiirlerden oluşmuyor. Şiirler birleştiğinde bir destan oluşturuyor. Nazım Hikmet bu kitabıyla edebiyatta yeni bir tür özelliği taşıyor.

Yazı dizimizin ilk listesi bu şekilde. Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapmadan önce diğer yorumları inceleyin.
Please enter your name here